Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /nowa_jw/modules/mod_menu/helper.php on line 97

 Dziękujemy Naszym Wolontariuszom za zgłoszenia pomysłów. Oto wszystkie minigranty zrealizowane w roku 2024:

  1. Minigrant pt. „ Pamiętajmy o Wyklętych!”
    "Namioty Wyklętych", tegoroczne hasło "Kochajcie ojczystą ziemię" czyli motto Witolda Pileckiego. Dokładnie to "Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Dzięki uprzejmości Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu nasze stoisko mogliśmy wystawić podczas pikniku militarnego. Dziękujemy IPN Poznań za objęcie wydarzenia patronatem.

     

28.12 mieliśmy przyjemność dokończyć projekt zgłoszony przez Naszych wolontariuszy. Mianowicie odbył się wykład przeprowadzony przez Prof. Jana Miłosza otwarty dla wszystkich oraz wystawa na zamkniętej przestrzeni o tematyce Żołnierzy Wyklętych.

 

  1. Minigrant pt. „ Spotkanie otwarte z Kombatantem”
    15.12 odbyło się spotkanie z Panem Wiktorem Ćwiklikiem, rozmawialiśmy o solidarności międzypokoleniowej. Podczas spotkania usłyszeć można było debatę na temat tego co młodzi mogą dać starszym, co starsi mogą nauczyć młodych oraz jak ważna jest współpraca miedzypokoleniowa. Pan Wiktor opowiedział nam również historię jego życia.

     

  2. Minigrant pt. „CyberEmeryt – bezpieczni w sieci”
    Dnia 12 grudnia 2024 roku wolontariusze oraz członkowie Stowarzyszenia zorganizowali w Ośrodku Wsparcia dla Osób Starszych Caritas Archidiecezji Krakowskiej prelekcję Pana Szymona Palczewskiego, eksperta portalu CyberDefence24. Prelekcja była skierowana do osób starszych i dotyczyła zagrożeń w cyberprzestrzeni, w szczególności różnych rodzajów oszustw dokonywanych w Internecie oraz poprzez telefon. Seniorzy obecni na spotkaniu mogli dowiedzieć się m.in. o celach, sposobach działania oszustów (np.. atakach typu spoofing, metoda “na wnuczka”, scamie), właściwym postępowaniu w przypadku prób wyłudzenia danych, bądź pieniędzy, a także o tym, jak należy zabezpieczać swoje urządzenia i konta, za pomocą których osoby te korzystają z Internetu.

     

  3. Minigrant pt. „Strzał w edukację poprzez sport”
    28 września odbyło się szkolenie ze strzelectwa sportowego, w którym uczestniczyli zarówno pasjonaci strzelectwa, jak i nasi niezastąpieni wolontariusze! Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak rozpoznać swoje dominujące oko, jak poprawnie posługiwać się bronią oraz jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na strzelnicy. W części praktycznej każdy miał szansę spróbować swoich sił w strzelaniu z różnych typów broni. To była niesamowita okazja do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń!

     

  4. Minigrant pt. „Mikołajkowe wsparcie”
    Okres świąteczny to wyjątkowy czas dla wszystkich. Nasi wolontariusze postanowili dać również coś od siebie osobom niepełnosprawnym z Warsztatu Terapii Zajęciowej Murowana Goślina. Zakupili rzeczy do paczek świątecznych, zawieźli paczki oraz spędzili trochę czasu na rozmowach. Wspaniały czas!

     

  5. Minigrant pt. „Historia na planszy”
    Integracja to ważna rzecz w Naszym stowarzyszeniu. Wiemy doskonale o tym ile ona daje oraz jakie korzyści za sobą niesie. Integrujemy się jako członkowie stowarzyszenia oraz nasi wolontariusze wraz z koordynatorką. W tym przypadku wyszliśmy o krok dalej i dzięki projektowi wolontariackiemu postanowiliśmy zintegrować społeczność lokalną w Legionowie - Zorganizowaliśmy w lokalnym domu kultury dzień historycznych gier planszowych, by integrować i edukować poprzez wspólną zabawę.

     

  6. Minigrant pt. „Powstańczym śladem na Mokotowie”
    12 października odbył się spacer śladami powstania warszawskiego, prowadzony przez doświadczonego przewodnika. Nasi wolontariusze, wraz z koordynatorką, dzielnie zaangażowali się w organizację tego wydarzenia, dbając o każdy jego szczegół, a także aktywnie uczestniczyli w samym spacerze. Spacer rozpoczął się o godzinie 11:00 w Latarni Historii przy ul. Puławskiej 152. Po krótkiej prelekcji wprowadzającej, podczas której przybliżono kontekst historyczny powstania, uczestnicy wyruszyli wraz z przewodnikiem miejskim na ponad czterogodzinny spacer pod tytułem „Powstańczym śladem na Mokotowie”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, które przypominają nie tylko o heroicznych zmaganiach młodych żołnierzy, ale także o dramatycznych losach cywilnej ludności Warszawy. Każdy dzień powstania był pełen bohaterstwa, ale także cierpienia i rozpaczy, które na zawsze zapisały się w historii miasta. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzili kluczowe miejsca związane z wydarzeniami powstania warszawskiego na Mokotowie, w tym: Pomnik żołnierzy „Baszta” („Pomnik rozstrzelanych powstańców”) – przy ul. Dworkowej, przypominający o tragicznych wydarzeniach w tej okolicy. Pomnik „Mokotów Walczący 1944” – znajdujący się w Parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, będący symbolem walki i poświęcenia mieszkańców Mokotowa. Pomnik upamiętniający walki o Królikarnię – miejsce niezwykle istotne w kontekście działań powstańczych w tej dzielnicy. Spacer stanowił niezwykłą okazję do poznania historii zarówno znanych bohaterów, jak i tych mniej znanych, których odwaga i poświęcenie były równie ważne. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wolontariuszom oraz organizatorom za udział i wsparcie tego wyjątkowego wydarzenia.

     

  1. Minigrant pt. „Jubileusz Oddziału Poznańskiego”
    28.12 odbył się koncert w wykonaniu Tadeusza Polkowskiego. Wydarzenie to miało na celu zintegrować mieszkańców Poznania oraz Gminy Czerwonak. Dzięki obecności radnych Gminnych, mieszkańcy mieli możliwość również poznać ich bliżej w bardziej prywatnej atmosferze. Czas przed i po koncercie był dla nich cennym czasem, gdzie zauważyć można było radość, sympatyczne powitania oraz wiele rozmów. Również i my, członkowie stowarzyszenia mogliśmy bliżej przedstawić mieszkańcom nasze działania co również zachęciło wielu do zainteresowania się obszarami naszych przyszłych i wcześniejszych poczynań.

     

 

Ponadto zachęcamy do jeszcze bardziej aktywnego zaangażowania poprzez zostanie wolontariuszem. Zapraszamy do zgłaszania się poprzez System Obsługi Wolontariatu, w którym można wyrazić chęć pomocy. Następnie skontaktujemy się z Państwem w celu przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej.

 

Link do zapisów: https://sow.korpussolidarnosci.gov.pl/pl/organization/1758/work-offers/5408

 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Adres korespondencyjny:
ul. św. Filipa 23/3, 31-150 Kraków

WWW.STUDENCIDLARP.PL

Adres korespondencyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem "do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne